Training week projektu SAFEMEDIC ve slovinském Mariboru byl určen k setkání hlavních lektorů projektů ze všech pěti univerzit (Slovinsko, Praha, Irsko, Polsko a Litva).
První den byl určen setkání tréninkového týmu a plánování celého týdne. Já jsem byl ve skupině, která měla na starost teoretické přednášky v oblasti IO 3, které je zaměřeno na vyjednávání v konfliktních situacích. Ve stejném intelectual outputs jsem vedl workshop na práci s videem, zpětnou vazbu a tvorbou simulačních scénářů. V dalším IO 4 jsem vedl 6 hodin tréninku na bezpečnou deeskalaci, kdy jsem předával zkušenosti kolegům z Litvy, Polska a Irska.
Celkově mě v Mariboru překvapila nízká úroveň připravenosti tréninkového týdne, nedodržování stanovených vyučovacích hodin (zejména hostitelského kolegy, který nás měl všechny organizovat). Spousta úkolů se tak se musela přesunout na osobní tvorbu po návratu na domácí univerzity.
V současné době (prosinec 2019 – leden 2020) natáčíme videa, která demonstrují simulované scénáře z prostředí zdravotnické záchranné služby a urgentního příjmu a připravuje instruktážní materiál (krok za krokem) pro využití deeskalačních technik. Současně probíhá i tvorba učebnice.
Z přednášek, které mě zaujaly, byla hned první den přínosná přednáška právničky L. Gröning (Norway), která se zabývá vztahem migrace a násilí (zjistila, že se celosvětově se nezvyšuje počet trestných činů páchaných uprchlíky). Pokud se zvyšuje nějaký celosvětový trend, pak roste ochrana násilí před zvířaty. Zajímavou filosofickou otázkou na konci její přednášky bylo, zda není trestání lidí, kteří páchají násilí také násilím - zejména u psychiatrických pacientů (?).
Biofyzik Peter de Looff (Netherlands) se zabývá vývojem a výzkum biosenzorů na zápěstí (u pacientů, ale i u personálu). Zjistil, že sestry, které mají noční směny, zažívají dle tachykardie 2x více stresu. Detekce tachykardie na monitorech tak napomáhá vybírat k řešení konfliktů pracovníka s nejnižší hodnotou tachykardie a přispívá tak k vytváření většího bezpečí u násilného pacienta.
Sestra a Diane Allen (USA) a Lisa Mistler (psychiatr, USA) vytvořili projekt na společné školení sester a příslušníku policie, kteří nejčastěji pomáhali na místní psychiatrické jednotce v New Hampshire (policisté zde jezdili pomáhat sestrám s pacienty nejméně 1x týdně). Sestry se školili s policí pacifikační techniky a policisté se sestrami komunikační techniky = výsledkem bylo snížení poranění pacientů i personálu při fyzickém omezení pacienta.
Unikátní systém na redukci násilí na psychiatrických vězeňských jednotkách představuje MAP (management of aggression problém). Jedná se o speciální projekt ve 4 hlavních oblastech Norska (Oslo, Trondheim, Stavanger, Bergen), kde je násilí v důsledku onemocnění pacientů na denním pořádku. Sestry spolupracují s lektory sebeobranyTerma – techniky však vyvíjí sestry. Výsledné techniky mají uplatnění v psychiatrii/emergency a velký důraz je kladen na to, aby omezeovací polohy a techniky byly jednoduché, účinné, a nesmí pacienta bolet. Zde jsem zažil velmi milé přivítání a pozvánku na tréninky a do skupiny trenérů (European Network of Management Aggression).
Jaroslav Pekara