VZPOMÍNKY A ZÁŽITKY Z MÉHO POBYTU NA MALTĚ
Milé studentky, milí studenti, kolegyně, kolegové,
ve dnech 4. 6.-8. 6. 2018 jsem absolvovala v rámci Erasmu 5 denní pobyt v jazykové škole Bels Language School v St. Pauls Bay na Maltě a ráda bych se s vámi všemi podělila o své zážitky.
Po příletu na Maltské mezinárodní letiště, které se nachází ve vzdálenosti 5 km jižně od hlavního města Valletty v malém městečku Luga, jsem byla odvezena taxíkem do St. Pauls Bay, kde se nacházela jazyková škola a mé dočasné bydliště. Ubytována jsem byla naprosto luxusně, a sice v apartmentu situovaném cca 50 metrů od moře v samostatném pokoji s vlastním sociálním zázemím ( viz foto) . Celkem 3 pokoje měly společnou kuchyň a obývací prostor. Kuchyň byla velice dobře vybavena a obývací část skýtala zázemí pro odpočinek i stadium. Z tohoto společného prostoru byl nádherný výhled z okna na moře (viz foto). Tento prostor jsme sdílela s dalšími dvěma studentkami, z nichž jedna pocházela z Japonska a druhá z Jižní Korey. Ve vzdálenosti 30 metrů od mého apartmentu se nacházela základna jazykové školy s učebnami a administrativním zázemím. Z apartmentu do učebny a naopak jsem tedy šla pěšky cca 2 minuty, což bylo skvělé.
Fotografie z objektu jazykové školy, učeben a okolí školy jsou dostupné na webu https://www.languagecourse.net/ Do studijních skupin dle úrovně znalostí jsme byli rozděleni na základě písemného testu, který jsme absolvovali prostřednictvím internetu ještě před příletem na Maltu. Na základě vyhodnocení výsledku testu jsem byla zařazena do skupiny intermediate. Ve skupině nás bylo pouze 5 studentek různého věkového složení v rozmezí 20-60 let. Naše vyučující se jmenovala Careen a pocházela ze Skotska. Byla v důchodovém věku a prozradila nám, že s druhým manželem se po sňatku před několika lety odstěhovala na Maltu. Ve Skotsku oba zanechali celé své bývalé rozvětvené rodiny a Careen práce učitelky v jazykové škole na Maltě velice naplňuje.
Mé spolužačky pocházely z Japonska, Brazílie, České republiky a ze Španělska. Výuka probíhala od 9.30 do 13.30 s 20 minutovou pauzou na kofee-break a byla realizována opravdu v duchu filozofie „škola hrou“. Část výuky byla věnována gramatice z výborně zpracovaných moderních učebních textů, které obsahovaly velmi zajímavé články, informace o slavných lidech a úryvky ze známých knih.
Po výuce jeden den odpoledne jsem se zúčastnila spolu s ostatními studenty a studentkami organizovaného výletu autobusem s průvodkyní do hlavního města Valletty. Město bylo založeno 28. března 1566, tj. krátce po velkém obležení Malty, velmistrem johanitů Jeanem de La Valette. Město navrhl architekt Francesco Lapparelli, mnoho důležitých budov postavil Gerolamo Cassar. Dne 12. listopadu 1592 zde byla otevřena jezuitská škola Collegium melitenses. Po vyhnání jezuitů z ostrova roku 1768 byla škola uzavřena. 22. listopadu 1769 byla ve městě založena Maltská univerzita, která v současnosti sídlí v městské čtvrti Tal-Qroqq a má přes 10 000 studentů. Během britské nadvlády nad Maltou byla Valletta (i se zbytkem země) značně industrializována. Některé staré budovy byly zbořeny a nahradily je nové moderní stavby. Město je vystavěno převážně z kamene, což ho zachránilo v 2. světové válce, jelikož nelehlo popelem jako mnohá jiná evropská města. I tak bylo ale město značně poškozeno bombardováním (zničena byla třeba budova královské opery z roku 1800). Většina důležitých historických památek ale přežila. Ve Vallettě se nachází spousta starých kaváren, obchodů, uliček, náměstí, paláců, kostelů apod. Celkovou dominantou města jsou hlavně barokní stavby, ale také budovy neoklasicistní a moderní stavby. K nejznámějším stavbám ve městě patří např. Palác velmistrů, Cassa Rocca Piccola, Pevnost sv. Elma, anglikánský chrám sv. Jana, Tritonova fontána, Národní archeologické muzeum, ale také zahrady Argoti a Upper Barracca (viz fota). Hlavní městskou ulicí je Třída Republiky, které dominují fontány, muzea a kostely. Na této ulici se nachází většina velvyslanectví a konzulátů a také prodejny nejznámějších světových a domácích firem (viz fota).
Odpolední program jazykové školy záležel na skutečnosti, zda měl student i odpolední výuku jazyka či nikoliv. Já jsem měla pouze dopolední výuku, tedy jsem odpoledne mohla v rámci „social actvities“ navštívit i další zajímavá další místa na Maltě. Bohužel já jsem 3. den svého týdenního pobytu při studiu nových slovíček a opakování gramatiky na pláži pocítila touhu osvěžit se v krásně teplém moři a neuvědomila jesm si, že byl odliv a na pláži zůstaly mokré chaluhy. Při vstupu do moře jsem po nich uklouzla a zlomila si pravou ruku v zápěstí. Díky této nešťastné události jsem ovšem měla možnost poznat maltské zdravotnictví. Jediná nemocnice na Maltě je ve Valletě. Je to obrovská nemocnice a zajišťuje veškeré zdravotnické služby pro všechny obyvatele Malty i turisty, kterých je v sezóně opravdu hodně. Nicméně doba čekání na ošetření byla krátká a poskytnuté ošetření bylo na standardní úrovni. Během repozice jsem komunikovala s maltským lékařem a dozvěděla jsem se zajímavou informaci ze svého oboru veřejného zdravotnictví, a to, že na Maltě mají obrovský problém s drogově závislými imigranty. Jako pozitivní hodnotím, že nutnost využít služby urgentní ortopedické péče mě donutilo procvičit si i slovní zásobu týkající se mého zdravotního stavu, prodělaných nemocí, úrazů, operací apod. Tedy vše zlé je pro něco dobré…. Vzhledem k sádře na pravé ruce se ke mně všichni chovali velice ohleduplně jak ve škole, tak i v běžném životě na Maltě po celou dobu mého pobytu, pomáhali mi s nákupem a běžnými denními činnostmi. Po návratu do Česka jsem se musela podrobit operaci pravého zápěstí a jako vzpomínka na pobyt na Maltě mi zůstala osteosyntéza zápěstí. Nicméně na Maltu a jazykový kurz zde absolvovaný budu vzpomínat jenom v dobrém a všem zájemcům o zlepšení znalostí anglického jazyka pobyt v rámci Erasmu v jazykové škole Bels Language School v St. Pauls Bay na Maltě vřele doporučuji.